zavřít menu
Registrovat

Základní psychologické fauly při obchodování binárních opcí

Úterý 19. 7. 2016|Autor: admin

Lidé jsou sociální tvorové pohánění emocemi. Vše co děláme je výsledkem našich emocí nebo jejich nedostatkem. Žádní dva lidé nemají stejnou psychiku a někteří kontrolují své emoce lépe než jiní. To je jedním z hlavních důvodů, proč vidíme některé obchodníky, jak jsou úspěšní, zatímco ostatní bojují, aby se udrželi alespoň na nule. Jinými slovy, aby obchodník mohl být úspěšný, musí být schopen ovládnout psychologii obchodování.

Psychologie při obchodování binárních opcí

K efektivnímu obchodování je potřeba překonat tři hlavní emoce:

  • Strach
  • Chamtivost
  • Následování stáda

Strach

Strach patří k základním instinktům, které nám pomáhají k přežití. Když jsme v nebezpečí, tak nad naší myslí převezme kontrolu strach, což buď povede ke konfrontaci s nebezpečím, nebo k útěku. V obchodování je strach spouštěn obavou ze ztráty. Když čelíme ztrátám z důvodu chování trhu nebo z důvodu, že jsme špatně vstoupili do trhu, tak se cítíme ohroženi. V mnoha případech, když jsou obchodníci ve ztrátové pozici, tak mají tendenci zůstávat v obchodu a doufat, že se ještě obrátí v ziskový obchod. Někteří dokonce začnou riskovat ještě více v naději, že pokryjí ztráty, jakmile se trh otočí. V krátkosti nemáme dobrý úsudek při rozhodování, kdy bychom měli utnout své ztráty a vystoupit z trhu.

Chamtivost

Ve filmu Wall Street říká Gordon Gecko že chamtivost je dobrá. To bohužel platí jen ve filmech. Když jde o obchodování v reálném životě, má chamtivost destrukční účinky. Kvůli chamtivosti se může zisková pozice otočit do ztráty, protože nevystoupíme z obchodu dříve, než se otočí trh. Neukojitelná chuť po větších ziscích nás může oslepit a nevidíme, že bychom měli z obchodu vystoupit.

Následování stáda

V USA se někdy pro tento jev používá výraz „lemming effect“. Lemíci jsou zvířata, která jsou známá tím, že slepě následují hejno, které skáče z útesu. U nás v ČR nám bude bližší ovce, která je na tom podobně. A lidé na tom nejsou o moc lépe.  Mohli jsme to pozorovat například na dotcom bublině nebo nedávno při pádu realitního trhu v USA. Ztrácíme schopnost přemýšlet, protože máme potřebu následovat ostatní.

Závěr

Překonání emocí jako strach a chamtivost není jednoduchý úkol. Navíc na to neexistuje nějaká jednoduchá rada, protože jsme každý jiný. Co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Nejlepší radou jak vliv těchto emocí zmírnit, je být si jich během obchodování vědom. Co se týká stádového efektu, tak nejlepší způsob jak s tím bojovat je udělat si vlastní analýzu než se vrhneme do obchodu. Pokud jsme si jisti, že je to správný krok, tak můžeme investovat peníze do dané opce.

Komentáře (0)

Napsat komentář