zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Využití indexu PMI při obchodování binárních opcí

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Ekonomické indikátory mají zpravidla velký vliv na hodnotu finančních aktiv. Pro obchodníky s binárními opcemi je proto důležité vědět, které indikátory to jsou, a jak jednotlivé aktiva ovlivňují. Jedním z nejdůležitějších je Index nákupních manažerů. Má zkratku PMI z anglického Purchasing Mangers Index.

Co je PMI?

PMI je ekonomický indikátor značící aktivitu ve výrobním sektoru. PMI produkují dvě společnosti: společnost Markit Group, která provádí PMI pro více než 30 zemí a Institute for Supply Mangement, který dělá PMI v USA.

Průzkumy mezi nákupními manažery jsou prováděny každý měsíc a jsou dělány pouze u společností v privátním sektoru. Skládá se z pěti sub indikátorů

  • úroveň produkce
  • nové objednávky od zákazníků
  • rychlost dodávek od dodavatelů
  • stav zásob na skladě
  • úroveň zaměstnanosti

Proč je PMI pro ekonomiku důležitý?

PMI je důležitý pro určení aktivity nejen pro výrobu, ale i pro celou ekonomiku. Pokud si vezmeme USA jako příklad, tak za minulé desetiletí se zmenšil vliv výrobního sektoru na HDP. Navzdory měnící se dynamice v americké ekonomice, výroba je místo, kde recese začíná a končí. Z tohoto důvodu je PMI bedlivě sledován a často udává tón pro nadcházející měsíc.

Základní hodnota PMI je 50 bodů. Pokud je větší, tak to obecně znamená, že odvětví expanduje. Pokud expanduje výroba, tak by ekonomika měla dělat to samé. Proto je považován za dobrý indikátor budoucího HDP a mnoho ekonomů upravuje své odhady HDP právě po zveřejnění PMI. Výsledky PMI průzkumu jsou důležité i pro vlády, protože mohou poukazovat na potřeby vládních intervencí.

Měsíční změny mají velký dopad na trhy. Pokud například přijde hodnota 51 po měsíci, který měl hodnotu 56, tak to nebude přijímáno trhy dobře, zvláště když ekonomika vykazovala solidní růst.

Jak se PMI počítá

INDEX = (P1*1) + (P2*0.5) + (P3*0)

P1 – Procento odpovědí, které hlásily zlepšení

P2 – Procento odpovědí, které nehlásily žádnou změnu

P3 – Procento odpovědí, které hlásily zhoršení

Kdyby 100% odpovědí hlásilo zlepšení, tak by index měl hodnotu 100. Při 100% odpovědí se zhoršením by měl index hodnotu 0. Se 100% odpovědí beze změny by měl index hodnotu 50.

Jaký dopad má PMI na globální trhy a akciové indexy

Klíčovou vlastností PMI indexů je, že požadují pouze faktická data. Nejsou to průzkumy názorů, záměrů a očekávání a proto reprezentují nejbližší formu „tvrdých dat“ aniž by po společnostech chtěly nějaké čísla.

Po respondentech se požaduje, aby při svých odpovědích brali v úvahu sezónní vlivy. Ke každé otázce mohou uvést důvod pro svou odpověď.

V USA je PMI vydáváno neziskovou organizací ISM, která má více jak 40 000 členů, kteří jsou nákupními manažery a v nákupních profesích.

Podobné indexy jsou vytvářeny společností IFO v Německu, The Bank of Japan v Japonsku, Swedbank ve Švédsku. Čínský PMI dělá přímo čínská vláda.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář