zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Vlivy na ceny akcií

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Cena akcií společnosti může být ovlivněna množstvím faktorů, které je třeba sledovat. Od vývoje uvnitř společnosti až po situaci v sektoru, v jakém firma podniká.

Situace uvnitř společnosti

Vnitřní faktory, které mohou ovlivňovat cenu akcií společnosti

  • Oznámení o ziscích a ztrátách
  • Oznámení o vyplácení dividend
  • Změna ve vedení společnosti
  • Novinky o možném převzetí nebo akvizici
  • Novinky o novém lukrativním kontraktu
  • Případné finanční skandály
  • Stažení produktu z trhu
  • Představení nového produktu
  • Propouštění personálu

Výše vypsané faktory patří k těm nejběžnějším, které mohou ovlivňovat cenu akcií.

Externí vlivy

Tyto méně očividné faktory mohou ovlivnit cenu akcií a zároveň jsou mimo kontrolu dané společnosti.

Zprávy o vývoji odvětví

Zprávy z odvětví společnosti ovlivňují cenu všech společností daného sektoru. Špatné zprávy o konkurenci mohou zapříčinit růst akcií společnosti.

Úrokové sazby

Pokud se centrální banka rozhodne zvýšit úrokové sazby, společnosti vzrostou náklady na zapůjčený kapitál. To ovlivní zisky společnosti a velikost vyplácených dividend, což povede k poklesu cen akcií. Investoři také budou mít tendence dávat přednost investicím s úrokem před akciovými investicemi.

Stav ekonomiky

Expandující ekonomika bude lákat k investování do akciového trhu, což povede k růstu cen akcií. V klesající ekonomice budou investoři stahovat své investice z akciového trhu, což povede k poklesu cen akcií.

Inflační a deflační tlaky

Inflace v ekonomice znamená vyšší ceny pro spotřebitele. Vyšší ceny vedou k poklesu poptávky a následně k poklesu zisků společností. Centrální banky mají tendence zvyšovat úrokové sazby ve snaze zklidnit ekonomiku.

Když je deflace, tak je zpravidla snížená ekonomická aktivita. Prodeje jsou nízké a společností se musí spokojit s nižšími zisky. Investoři přejdou z akcií na investice s fixními příjmy a cena akcií klesne. Centrální banka může snížit úrokové míry, aby stimulovala ekonomiku.

Geopolitická situace

Zprávy a události po celém světě ovlivňují akciový trh. Například hrozba válečného konfliktu na Blízkém Východě pravděpodobně povede k růstu cen ropy. Následkem toho se společnostem zvednou náklady a sníží zisky.

Nově zvolená vláda může zavést novou měnovou politiku, což může být dobrá nebo špatná zpráva pro privátní sektor. Když v Japonsku zavedl premiér Shinzō Abe nová opatření, tak se akciový index Topix vyšplhal na nové high za poslední dva roky.

Kurzy měn

Změny v kurzu měn ovlivňují především exportní společnosti. Posílení kurzu bude export zdražovat, což povede k méně obchodům a nižším ziskům. Na druhou stranu oslabení kurzu bude dělat exportované výrobky levnější na mezinárodním trhu, což povede k více prodejům a vyšším ziskům.

Tržní sentiment

Nálada investorů a tržní sentiment mohou vést k růstu nebo poklesu cen akcií. Obecně bude býčí trh dávat optimistický výhled na ekonomiku, což přitáhne více investic do akciového trhu a povede k růstu cen akcií. Medvědí trh bude mít opačný efekt.

Jak můžeme vidět, tak akcie společnosti ovlivňuje velké množství faktorů. Proto je dobré přistupovat k trhům s nadhledem spíše než analyzovat jeden faktor izolovaně od ostatních.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář