zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Statistika nezaměstnanosti

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Statistika nezaměstnanosti je vydávána týdně a ukazuje, kolik přibylo nových nezaměstnaných. Data jsou sezónně upravována, protože v některých částech roku se nezaměstnanost snižuje kvůli sezónním pracím (sklizeň, prázdniny).

Díky krátkému časovému období mohou být týdenní reporty velmi volatilní. Proto jsou výsledky často prezentovány pomocí čtyřtýdenního klouzavého průměru. Takže každý týden je zveřejněn průměr za poslední čtyři týdny. Zpráva ukazuje i které státy měly největší změny za poslední týden. Revidovaná edice je vydávána o týden později, ve které už je podrobná analýza po jednotlivých státech.

S těmito čísly je zveřejňován celkový počet nezaměstnaných.  Toto není považováno za významné, protože nezaměstnanost se týden od týdnu příliš nemění.

Význam pro investory

Číslo nově nezaměstnaných za týden bezprostředně reflektuje, kdo nečekaně přijde o práci a s minimálním zpožděním zobrazuje zdraví ekonomiky. Údajům o nezaměstnanosti se věnuje velká pozornost i v médiích, díky snadnosti interpretace a teorii, že čím zdravější trh práce, tím zdravější ekonomika. Více zaměstnaných znamená více příjmů, což vede k vyšší spotřebě a vyššímu HDP.

Fakt, že tento report je vydáván týdně, je pro investory zároveň požehnáním i prokletím. Trhy budou mít někdy silné reakce na tento report, zvláště pokud se bude odlišovat od jiných indikátorů z nedávné doby.

Například když indikátory naznačují oslabování ekonomiky a objeví se nenadálý propad u nově nezaměstnaných (pokles nezaměstnanosti), tak to může zpomalit výprodeje akcií a dokonce pohnout cenami nahoru. Někdy jen proto, že se jedná o poslední report za delší dobu. Dobrý Jobless Claims Report může zůstat bez odezvy v týdnu, kdy je vydáváno mnoho jiných reportů.

Pokud jsou o stavu ekonomiky investoři nejistí, tak bude Jobless Claims Report hýbat s cenami více, než když mají jasnou představu.

Většina ekonomů se shoduje, že benchmark pro významnou změnu v americké ekonomice je 30 000. Cokoliv menšího je považováno za statisticky nevýznamné. Když například minulý týden to bylo 275 000 a tento se zvýšilo na 290 000, tak nejde o významné zhoršení.

Silné stránky

  • Týdenní reporty poskytují rychlé informace
  • Syrová data jsou rychle k dispozici investorům
  • První data jsou poskytována syrová, bez sezónních úprav
  • Data jsou rozděleny pro každý stát USA
  • U některých států jsou reporty doprovázeny komentáři reportujících agentur, které upozorňují na specifická odvětví, kde probíhá zajímavá aktivita

Slabé stránky

  • Léto a jiné sezóny zkreslují výsledky
  • Vysoká volatilita – revize k předběžným reportům mohou být dost odlišné
  • Nezaměstnanost sama o sobě toho říká hodně málo o celkovém stavu ekonomiky
  • Nejsou k dispozici rozdělení podle odvětví
Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář