zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Price Action

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Price Action popisuje charakteristiku pohybu ceny nějakého aktiva. Tento pohyb je často analyzován s ohledem na změny ceny v nedávné době. Jednoduše řečeno, price action je obchodní technika, která umožňuje traderovi číst trh a dělat subjektivní obchodní rozhodnutí, založená na aktuálních a minulých pohybech cen, a ne jen slepé spoléhání se na technické indikátory.

Jaké nástroje se v price action používají

K obchodování se používají grafy, trendové čáry, cenová pásma, swingy, technické úrovně jako support a resistence, atd.

Dalším důležitým aspektem tohoto obchodování je způsob interpretace a na ní založená následná akce. Například když se cena pohne z úrovně 580 na psychologickou úroveň 600, tak se jeden obchodník může rozhodnout koupit, protože předpokládá, že cena půjde dál vzhůru a jiný obchodník si to může vyložit jako úroveň resistence a v očekávání obratu se rozhodne prodat.

Žádní dva obchodníci nebudou interpretovat price action stejným způsobem. Každý bude mít jiné pravidla a jiné chápání trhu. Na druhou stranu technická analýza (například překřížení klouzavých průměrů) by měla podporovat stejná rozhodnutí u většiny traderů.

Price action je obchodní přístup používaný jak malými obchodníky, tak velkými obchodními společnostmi. Dá se aplikovat na obchodování široké škály finančních produktů, jako jsou akcie, opce, forex, komodity, atd.

Jak se price action obchoduje

Většina traderů obchodujících podle price action má několik způsobů jak vstoupit a vystoupit z obchodu. Jen jedna strategie nemusí přinášet dostatek obchodních příležitostí.

Většinou jde o proces se dvěma kroky:

  1. Identifikace scénáře – Např. cena akcie je v býčím trendu
  2. Identifikace obchodních příležitostí uvnitř scénáře – Např. když je akcie v býčím trhu, tak může dále posilovat nebo udělat korekci. To je subjektivní podle tradera.

Příklady

  • Akcie se v býčím trhu dostane na nové high, pak udělá menší korekci. Trader se pak rozhodne, jestli cena udělá formaci double bottom a bude pokračovat vzhůru.
  • Obchodník si určí cenové pásmo pro akcii na základě malé volatility a absence breakoutů. Když bude cena v tomto pásmu (podle scénáře), tak se bude připraven kupovat, když bude na dolní hranici pásma a prodávat, když bude u jeho stropu.

Jak je vidět price action obchodování je používáno za podpory technické analýzy, ale konečné rozhodnutí jestli obchod udělat, je jen na individuálním posouzení tradera, což mu poskytuje určitou flexibilitu proti striktnímj následování souboru pravidel.

Popularita obchodování price action

Price action je vhodná spíše pro krátkodobé obchodníky než pro dlouhodobé investice.

Mnoho traderů věří, že se trhy pohybují náhodně a neexistuje jasný způsob jak určit, že některá strategie bude fungovat vždy. Kombinování technické analýzy s nedávnou cenovou historií k identifikování obchodu podle uvážení tradera, má v obchodní komunitě velkou podporu.

Na price action je dostupných mnoho teorií a strategií, které měly v minulosti vysokou úspěšnost. Je však třeba být obezřetný, protože na světlo se dostanou většinou jen úspěšné příběhy.

Je na každém traderovi, jak jasně porozumí, otestuje a vybere si kritéria pro své obchodování. Je vhodnější spíše pro obchodníky, kteří už mají trhy už trochu „nakoukané“ a dokáží ovládat své emoce, protože tato „volnost“ by se mohla u nezkušených traderů obrátit proti nim.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář