zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Pozor na přeobchodování

Úterý 19. 7. 2016|Autor: admin

Při obchodování se nevyplácí ignorovat svoje psychické rozpoložení. Psychika není hmatatelným faktorem, ale může mít výrazný vliv na to, jestli skončí naše obchody v zisku či ve ztrátě. Zatímco jiné faktory jako znalosti, dovednosti a zkušenosti určují, jak úspěšný může obchodník v trzích být, tak záleží především na jeho psychice, jestli tento potenciál dokáže naplnit. Emoce mají moc jej odklonit od jeho obchodního plánu.

Přeobchodování/ Velikosti obchodů

Budeme předpokládat, že pročtení mnoha článků o obchodování binárních opcí již má obchodník zkušenosti s živým obchodováním, začal na nich vydělávat a získal důvěru ve svůj obchodní systém.

Jednoho dne po pročtení zpráv o ekonomických sankcích, které byly uvaleny na Rusko, dojde k názoru, že Ruský Rubl bude oslabovat proti US Dolaru. Stejně přemýšlejí i všichni ostatní. Když si je tak jistý, tak ho napadne: „Proč bych nevydělal pořádné peníze a zobchodoval proti Ruskému Rublu velkou pozici?“ Pak se rozhodne, že tak neučiní, protože má ještě čerstvě v paměti lekci o překonávání chamtivosti. Nakonec se drží zpátky a udělá obchod za 3% hodnoty svého portfolia.

Rubl podle očekávání klesal a obchod skončil úspěšně. V tomto okamžiku bude mít pocit prohry, navzdory ziskovému obchodu. Proč? Místo toho, aby se cítil spokojený, že vydělal $100 na jeden obchod, tak bude mít pocit lítosti. V hlavě mu bude hlodat představa, že mohl lehce vydělat $1 000 místo pouhých $100, jen kdyby navýšil velikost své pozice. Utěšením by mu mělo být to, že místo „promarněné příležitosti“ se držel svého obchodního plánu a jeho pravidel.

Jak jde čas, a jsou uvaleny nové sankce na Rusko, tak otevírá nové obchody proti Rublu a pokaždé mu to vyjde. S rostoucím úspěchem začne dělat větší obchody. Brzy začne mít takové sebevědomí, že na jeden obchod riskuje 30-50% svého portfolia. Tady začínají problémy. Zisky mohou být větší, ale s jednou ztrátou přijde o polovinu bankrollu. Jak se říká „všechno dobré jednou skončí“. Na konci ziskové série se jeho bankroll smrskne na polovinu díky jednomu nepodařenému obchodu. Nakonec udělá ještě několik velkých ztrát, což bude konec jeho kariéry obchodníka.

Tento příběh ukazuje, jak snadno může i ziskový obchodník s dobrým obchodním plánem ztroskotat kvůli svým emocím. Je důležité pokusit se tyto destruktivní emoce identifikovat a snažit se omezit jejich vliv na vaše obchodování.  Ze začátku to vyžaduje velkou disciplínu, ale s trochou času a praxe si tento proces zautomatizujete.

Průvodce pro začátečníky:
Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář