zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Objem obchodovatelných akcií

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Volume indikátor zobrazuje objem zobchodovaných akcií nebo kontraktů za stanovený čas.  Čím vyšší objem, tím bude vyšší úsečka Volume indikátoru. Sledováním změn obchodovaných objemů můžete spatřit počínající trendy.

Důležitost Volume

Volume je možné používat jako potvrzovací mechanizmus pro trendy a formace v grafech, což z něj dělá jeden z nejdůležitějších aspektů technické analýzy. Když spatříme změnu směru ceny, která je podpořena vysokým Volume, tak to má větší význam než změna směru s nízkým Volume. V prvním případě je pravděpodobné, že se bude jednat o změnu trendu, zatímco ve druhém případě půjde o dočasnou fluktuaci ceny, která není pro dlouhodobé obchodování relevantní.

Uveďme si příklad, na kterém to půjde lépe pochopit. Představte si, že akcie společnosti posílí za jeden obchodní den o 5% po dlouhodobějším poklesu. Máme cenový aspekt, ale ten nám neřekne, jestli se díváme na obrat trendu nebo náhodnou fluktuaci. Pro lepší rozhodnutí bychom se měli podívat na Volume. Pokud je větší než průměr, tak by mohlo jít o změnu trendu. Když je nižší, tak pravděpodobně o změnu trendu nepůjde.

Mějte na paměti, že technická analýza není přesná věda. Říká nám, na co se můžeme dívat, ale stále pracujeme s pravděpodobnostmi.

Volume a falešné breakouty

Když dojde k breakoutu z cenového pásma, tak velikost Volume určuje jeho sílu. Malá změna ve Volume nebo jeho pokles značí velkou pravděpodobnost falešného breakoutu.

Historie Volume

Volume má největší váhu za poslední dobu. Nemá smysl se dívat, jaké bylo Volume před 50 lety. Čím čerstvější data, tím jsou relevantnější.

Indikátory založené na Volume

Volume indikátory jsou matematické vzorce, které jsou vizuálně interpretovány softwarem pro vykreslování grafů.  Každý z indikátorů používá trochu jiný vzorec a obchodník by si měl najít takový, který vyhovuje jeho potřebám. Indikátory nejsou nezbytné, ale mohou být nápomocné v rozhodovacím procesu.

On Balance Volume (OBV)

OBV je jednoduchý a efektivní indikátor. Základem je nějaké číslo. K němu se připočítá Volume, když trh skončí nad ním. Pokud skončí níže, tak se od tohoto čísla Volume odečte.

Chaikin Money Flow

Rostoucí ceny by měly být doprovázeny rostoucím Volume. Tento vzorec se zaměřuje na rostoucí Volume, když ceny skončí v horní nebo spodní části jejich denní range a pak poskytuje hodnotu jejich síly. Když jsou Close v horní části range a volume roste, tak bude dávat vysoké hodnoty. Když jsou Close ve spodní části range, tak bude dávat negativní čísla.

Chaikin Money Flow je používán jako krátkodobý indikátor, protože osciluje. Nejčastěji se využívá k určení divergence mezi cenou

Volume je velmi užitečný indikátor a je mnoho způsobů, jak se ho dá využívat. Ukázali jsme si obecné vodítka jak zhodnotit sílu trhu a jak zjistit jestli potvrzuje cenu nebo naznačuje obrat trendu. Samotné Volume není nástrojem pro přesné vstupy a výstupy z obchodů, ale spíše doplňkem price action a dalších indikátorů.

Průvodce pro začátečníky:
Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář