zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Jaké faktory ovlivňují cenu akciových indexů

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Akciové indexy jsou obecně indikátory používané k měření výkonnosti určitých sektorů v ekonomice. Například index FTSE 100 je složen z největší stovky společností kotovaných na londýnské burze.

Tyto indexy získávají na důležitosti nejen jako barometry v ekonomice, ale i jako nástroje k investování. Průměrný výnos akciových indexů za posledních 10 let byl 77 %. Například mexický index IPC za 10 let dokázal posílit o 535 %.

Faktory ovlivňující různé indexy se budou lišit podle toho, z čeho jsou složeny. Každá komponenta indexu má odlišné externí a interní faktory a proto není možné je popisovat všechny. Místo toho se podíváme na fundamentální faktory, které stojí za pohyby cen indexů.

Fundamentální faktory

Fundamentální faktory v analýze indexů jsou takové, které jsou rozumně zjistitelné a zahrnují zisky a ztráty společností, úrokové míry, inflaci, daňové zatížení a ceny vstupů jako jsou materiály, cena práce a cena ropy.

Zisky společnosti ovlivňují cenu jejích akcií a následně ovlivňují akciové indexy, ve kterých je společnost zastoupena. Ziskové společnosti budou spíše vyplácet dividendy a přitahovat tak další investice, což povede k růstu cen akcií a bude mít stejný efekt na index.

Na druhou stranu pokud je společnost v červených číslech, tak to povede k menším investicím do akcií společnosti. To povede k propadu ceny akcií a negativně ovlivní akciový index.

V globalizované ekonomice mohou být akcie společnosti ovlivněny externími faktory, které společnost nemůže ovlivnit. Nejvíce jsou jimi ovlivněny společnosti zaměřené na export. Posílení měny může být špatnou zprávou pro exportní společnost. Společnostem, které nakupují v zahraničí, to naopak zvýší zisky.

Geopolitická situace může také ovlivňovat pohyby indexů. Příkladem může být rozšíření ptačí chřipky v Číně, které mělo vliv na Stock Exchange  of Thailand (SET). Následkem panického prodávání se SET propadl o 2,55. Obavy o stav americké ekonomiky měly za následek poklesy na asijských burzách.

Měny mohou také hýbat s indexy. Například když oslabí Yen, tak to ovlivní množství exportu japonských výrobců.

Obchodníci, kteří chtějí mít výhodu nad trhem, musí být schopni vyseparovat podstatné informace na mikro i makro úrovni. Ve hře je hodně faktorů, tak nestačí analyzovat je jednu zprávu bez ohledu na celkovou situaci. Čím lépe si společnost vede, tím vyšší bude hodnota jejích akcií. Když bude v indexu dost úspěšných společností, tak bude posilovat i samotný index.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář