zavřít menu
Registrovat

Jak (ne)mohou sázecí systémy ovlivnit návratnost investic

Pátek 22. 9. 2017|Autor: admin

K obchodování s binárními opcemi se váže řada strategií a technik, které mají pomoci obchodníkům dosahovat vyšších zisků. Některé z nich jsou použitelné a skutečně fungují, jiné naopak způsobí více škody než užitku. Pokud se obchodováním budete chvíli zabývat, dříve nebo později narazíte na takzvané sázecí systémy, které jsou postaveny na změnách výše investice. Pojďme se na ně tedy podívat trochu blíže.

Vlajkovou lodí těchto systému je takzvaná strategie Martingale. Dosti pravděpodobně se jedná o úplně první sázkový systém vůbec. Původně byl popsán již v 18. století, prakticky ihned po vzniku moderní rulety. Mezi hazardními hráči je poměrně dobře známý a v posledních letech jej začínají využívat i někteří obchodníci na finančních trzích.

Hlavní výhodou Martingale je, že je neskutečně jednoduchý. Spočívá v tom, že po každém neúspěšném obchodu zdvojnásobíte hodnotu investice. Vyšší investice pak pokryje ztrátu z nevydařeného obchodu. Jakmile se vám obchod podaří, výše investice se vrací na původní úroveň. Nejlépe to bude vidět na příkladu: (velikost účtu 500 Kč, základní investice 5 Kč, výnos z binární opce 80 %; N-neúspěšná investice, U-úspěšná investice)

Pořadí Výše investice N/U Velikost kapitálů
1. 5 Kč N 495 Kč
2. 10 Kč U 503 Kč
3. 5 Kč N 498 Kč
4. 10 Kč U 506 Kč
5. 5 Kč N 501 Kč
6. 10 Kč U 509 Kč
7. 5 Kč U 513 Kč
8. 5 Kč N 508 Kč
9. 10 Kč U 516 Kč

Nadanějším v matematice už by mělo být jasné, že tento konkrétní typ systému je u binárních opcí naprosto nepoužitelný. Co se totiž stane, když máte skutečně špatný den a nepodaří se vám uzavřít hned 7 obchodů po sobě. Podle pravidla Martingale (a stejného zadání jako v případě s tabulkou) je vaše investice 640 Kč a kumulovaná ztráta z předchozích obchodů 635 Kč. Výnos z 8. obchodu je nicméně pouze 512 Kč (640*0,8), což zdaleka nepokrývá náklady.

Systém se dá samozřejmě upravit tak, že se investice například 3násobí, což pokryje předešlou ztrátu. I tak se nicméně nejedná o použitelnou strategii.

Další sázecí systémy

Martingale samozřejmě není jediný sázecí systém, který existuje. Kromě jiného se lze setkat také s takzvaným převráceným Martingale (sázka se dvojnásobí po výhře) a mnoho, mnoho dalších. Mezi ty nejznámější pak patří například D’Alembert, LaBoureche nebo Fibonacci.

Všechny tyto strategie ovšem mají společnou jednu věc. V dlouhém období nefungují. Je matematicky dokázané, že nejsou použitelné v hazardu, a už vůbec není doporučováno je zkoušet na trzích s binárními opcemi. Důvod je přitom velmi prostinký. Ziskovost investic se posuzuje na základě ukazatele očekávané hodnoty, na který nemá výše vkladu žádný vliv.

Jediný způsob jak úspěšně uzavírat více obchodů, je využívat predikativních modelů a analýz trhu a grafů.

Určení velikosti investice podle Kellyho vzorce

Pokud ovšem přece jenom hledáte matematicky podložený způsob, jak stanovit výši investice, můžete využít takzvaného Kellyho kritéria. Ten vám totiž, s ohledem na úspěšnost a ziskovost, určí optimální výši investice do jednoho obchodu. Na první pohled možná vypadá složitě, ale ve skutečnosti je velmi jednoduchý.

Kellyho vzorec

F = (Px(B + 1) – 1) / B

  • F – % podíl vašeho kapitálu
  • P – Pravděpodobnost úspěchu investice
  • B – Návratnost investice (pokud je výplata opce 80 %, tak se do vzorce zapisuje 0,8)

Problémem zde může být určení pravděpodobnosti úspěchu. To ovšem může vyřešit například backtestování jednotlivých investičních strategií. Nejlepší ovšem bude si vést deník úspěšných a neúspěšných obchodů a vycházet z reálných historických dat. Řekněme, že otevřete 650 obchodů, z toho 395 bude úspěšných. Pravděpodobnost úspěchu strategie bude 60,8 %. (395/650)

Příklad:

Řekněme, že výše vašeho obchodovatelného kapitálu je 5000 Kč, očekávaná pravděpodobnost úspěchu 60 % a návratnost investic 80 %. Vzorec pak vypadá následovně:

F=(0,6 x (0,8+1) – 1)/0,8

F=0,1

Do takového obchodu je podle Kellyho kritéria vhodné vložit investici ve výši 10 % kapitálů, tedy 500 Kč. Pro větší bezpečí se nicméně doporučuje nepočítat s celkovou výši kapitálu, který máte k dispozici, ale jen například s částí, se kterou se rozhodnete obchodovat v určitém časovém období, například 1 den.

Kellyho kritérium pak také můžete použít jako hodnocení, jestli je vaše současná strategie dlouhodobě zisková. Pokud vám totiž začne Kelly vycházet v záporných číslech, znamená to, že za těchto podmínek je očekávaná hodnota investic záporná a dlouhodobě povede do ztráty. Jen tak pro zajímavost u obchodů s 80% návratností začne být Kelly kladný od úspěšnosti 56 %.

Komentáře (0)

Napsat komentář