zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Jak identifikovat supporty a resistance

Úterý 19. 7. 2016|Autor: admin

Úrovně supportu a resistance jsou pro technickou analýzu nezbytné, protože označují místa v grafu, kde cena má tendence konsolidovat a potenciálně otočit svůj směr. Někdy můžete slyšet o nich jako o zónách nabídky a poptávky. Na supportu je cena nízko (a pohání poptávku) a na resistanci je vysoko, což snižuje poptávku a pohání nabídku. V textu budeme používat zkratku S/R.

Když hledáme S/R úrovně, tak hledáme místa, která byla nedávno více než jednou otestována a nebyla prolomena. Podívejme se na první příklad.

identifikace-support-resistance1

Můžeme vidět čtyři odrazy od supportu v krátkém čase na pětiminutovém grafu, než vydal výše. Daly se udělat obchody v místě označeném třemi šipkami.

Když se podíváte na graf, tak místa supportu a resistence budete snadno spatřovat, když strávíte nějaký čas studiem grafů. Na těchto úrovních často cena konsolidovala.

Tady je příklad úrovní, které Nepovažujeme za S/R úrovně:

identifikace-support-resistance2

Každý propad nebo obrat směru by neměl být považován za S/R. V místě nakreslených šipek by mohly být „menší S/R“.

Tady je jasný příklad S/R úrovně na CAD/JPY grafu:

identifikace-support-resistance3

První svíčka indikuje price rejection (odmítnutí ceny) a potenciální formování budoucí úrovně. Cena šla dolu a znovu se dotkla té samé úrovně. Podle chování trhu (které by bylo ideálně sledováno na nižším timeframu) by se dala na té úrovni koupit call opce.

Na zobrazení je použit graf s 15 minutovým timeframem spíše než na 5minutovém. Supporty a resistence je lepší zakreslovat na vyšších timeframech, protože odfiltrují více šumu. Na druhou stranu na vyšším timeframu budete mít i méně S/R úrovní. Je to výměna něco za něco, ale vyšší timeframy poskytují robustnější signály, které mají větší pravděpodobnost skončit v penězích.

Nejzřetelnější úroveň je v následujícím příkladě na úrovni 79,793

identifikace-support-resistance4

Cena zformovala double bottom, než se vrátila nahoru. Podle price action mohl být dobrý vstup na druhém doteku 79,793 (první šipka) a určitě mohla být zajímavá příležitost v místě druhé šipky.

Navíc graf pěkně reflektuje důležitost celých čísel jako S/R úrovní při obchodování. Všimněte si, jak cena odrazila od 80,001. Desetinu pipu nad celým číslem 80,00. Tyto celá čísla jsou běžně nazývána psychologickými supporty a resistancemi. Na hlavních měnových párech jsou velmi důležitá. Celá čísla jako 1.3000, 1.4000 a 1.5000 poskytovaly v historii významná místa konsolidace u páru EURUSD.

Cenové hladiny jsou při obchodování významným prvkem. K úspěšnému obchodování ale nemohou být obchodovány samostatně. Je třeba brát ohled na price action. To znamená využívat náznaků z tvarů a formací grafů. Když budete brát každý obchod, kdy se cena dotkne čáry, tak to povede ke katastrofě. K naklonění pravděpodobnosti na svoji stranu je třeba dělat více, než jen zakreslovat čáry. Musíte vzít v úvahu současné momentum (například za poslední hodinu), dlouhodobý trend, vydávané zprávy a jak je cena daleko od další S/R úrovně.

Například pokud je cena u dobré úrovně supportu, ale za posledních několik hodin klesala jen s malými korekcemi, tak je lepší takový obchod vynechat.

Když hledáte úrovně, tak se dívejte po místech, která byla otestována více než jednou. Když se cena pohybovala do boku v takové míře, že netvořila žádné zřetelné S/R úrovně, tak to nepřehánějte s tím, kolik jich dokážete vizuálně interpretovat. To vám jedině sníží úspěšnost obchodů.

Při obchodování S/R úrovní je důležitá souhra. Ideální moment, kdy vstoupit do obchodu je: vzestupný trend a jste na solidní úrovni supportu, je dostatek místa, kam se trh může pohnout a korekce, která vás dovedla na tento support, vykazuje známky vyčerpání (malé svíčky nebo doji). U takového signálu je velká pravděpodobnost, že povede k úspěšnému obchodu.

Průvodce pro začátečníky:
Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář