zavřít menu
Registrovat

Jak backtestestovat strategie binárních opcí

Úterý 29. 11. 2016|Autor: Dominik Sedláček

Jedním ze základních pilířů obchodování binárních opcí je mít kvalitní obchodní strategii. Ať již jako obchodník strategii přebíráte, nebo si vytváříte vlastní, je více než vhodné tuto strategii ověřit. Jednou ze základních technik je takzvaný backtesting.

Jak na backtestování strategií u binárních opcí


Pro ty z vás, kteří se s tímto pojmem setkáváte poprvé, backtesting je velmi jednoduše řečeno, testování strategie na historických datech daného podkladového aktiva.

Jakmile si definujete vaší strategii, mělo by z ní vyplynout, za jakých podmínek se rozhodnete vstoupit do obchodu. Poté si najdete vývoj cen vašeho aktiva a zpětně hledáte, kdy dané aktivum splnilo vaše kritéria pro vstup do obchodu. Protože se jedná o historická data, snadno pak vidíte, jestli by vaše strategie byla účinná či nikoliv.

Jak reálně backtestovat binární opce

Vaše strategie můžete testovat hned několik způsoby. V prvé řadě můžete využít některou platformu, jako například MT4, která nabízí řadu funkcí, které vám backtestování velmi zjednoduší. Existují dokonce programy, které prakticky automaticky vyhledají všechny vstupy i v závislosti na zadané době expirace, vyhodnotí obchody.

Backtesting si nicméně můžete vyzkoušet i bez programu nebo chytré platformy. Stačí vám k tomu doslova jen kus papíru a historická data. (Ty mimochodem získáte právě ze zmíněné obchodní platformě MT4 nebo například také na FreeStockCharts.com nebo na google.com/finance nebo jiné stránce)

Jakmile se vám podaří zobrazit dostatečně dlouhé období, stačí si jen zakrýt část obrazovky a postupně hledat vhodné vstupy.

backtesting-usd-blacked

Zde například můžete vidět část začerněného grafu. Těsně před zatmavěnou částí, jde vidět situace, kdy cena aktiva protnula dlouhodobý i krátkodobý klouzavý průměr a začíná stoupat nad úroveň rezistence, což by mohl být jeden z vhodných vstupů do obchodu.

backtesting-usd

Na dalším obrázku už vidíte, jak pokračoval graf a v tomto případě, by byl Call vstup opravdu vhodný. Cena aktiva totiž stoupá a pod úroveň vstupu neklesne. Alespoň ne ve sledovaném období

Žádná strategie nebude fungovat na 100 %

Při backtestování mějte na paměti, že žádná strategie nebude dlouhodobě fungovat na 100 %. Někdy se i ty nejistější obchody prostě nepodaří. To je prostě součástí obchodování binárních opcí a nevyhnou se tomu ani ti nejzkušenější obchodníci.

Abyste dosáhli zisku, tak nemusíte uzavřít každý obchod. Protože je u binárních opcí výše zisku známá, vystačíme si při určení počtu úspěšných obchodů s výpočtem očekáváné hodnoty podle vzorce. Hodnota se bude samozřejmě měnit v závislosti na výši návratnosti, jak můžete vidět v tabulce

Návratnost Minimální úspěšnost
85 % 54,05 %
84 % 54,35 %
83 % 54,64 %
82 % 54,95 %
81 % 55,25 %
80 % 55,56 %
79 % 55,87 %
78 % 56,18 %
77 % 56,50 %
76 % 56,82 %
75 % 57,14 %
74 % 57,47 %
73 % 57,80 %
72 % 58,14 %
71 % 58,48 %
70 % 58,82 %

Data v tabulce jsou vypočítána na očekávánou hodnotu 0. To například znamená, že pro binární opce s payoutem 85 % musíte dlouhodobě uzavírat alespoň 54,05 % obchodů.

Zde ještě platí jedna výjimka. Pokud vám broker dovoluje uzavírat obchody před expirací binární opce za částečný payouts, čísla se budou samozřejmě měnit.

Dalším krokem je testování na demo účtu

Backtestování je nicméně pouze prvním krokem při ověřování validity vaší strategie. Před tím, než se vydáte střílet ostrými, doporučujeme také vyzkoušet váš systém na demo účtu vybraného brokera. Demo účet je v dnešní době podstatě standard, který nabízí drtivá většina brokerů. Liší se jen podmínky jeho aktivace. Někteří brokeři jej poskytují pouze za registraci, zatímco u ostatních je nutné vložit alespoň minimální vklad.

Komentáře (0)

Napsat komentář