zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

COT Report – pro pokročilé

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Commitment of Traders (COT) je užitečný nástroj pro dlouhodobé obchodování, protože dává náhled na budoucí vývoj ceny. Porozumět tomu, jak jej využít může být zpočátku obtížné, ale jakmile to člověk zvládne, tak se na jeho základě dají dělat dobré předpovědi.

O COT reportu by se dala napsat celá kniha, a několik jich také bylo napsáno, ale dnes se podíváme na podstatné části a řekneme si, jak jich využít při obchodování. Obsahuje informace z mnoha trhů, ale pro názornost se zaměříme jen na obchodování měnových párů.

Co je COT report?

COT report každý týden vydává Komise pro obchodování futures (CFTC). Popisuje situaci na trhu futures (kontrakty) a hlavně ukazuje, kolik obchodníků drží long a short pozice daného aktiva.

Původně byl tento report vyvinut pro zemědělské komodity, ale nyní obsahuje i širokou škálu aktiv včetně měnových párů. Je vydáván každý týden v pátek a obsahuje informace do úterý toho týdne. Navzdory třídennímu zpoždění mají jeho informace značnou hodnotu.

Co je potřeba vědět

Tento report má několik prvků, tak se budeme soustředit jen na informace důležité pro Forexové obchodníky. Data se skládají ze tří částí:

Commercial

To jsou instituce, které jsou přímo spojeny s daným aktivem. U měn to jsou nadnárodní banky. Jejich pozice nejsou až tak spojeny s price action.

Non Commercial

Velké instituce, které obchodují price action. Jinými slovy to jsou „velcí spekulanti“. Hedgové fondy, investiční banky a jiní profesionální obchodníci a market makeři.

Non Reporting

V této kategorii jsou „malí“ obchodníci a všichni, co nespadají do výše uvedených kategorií.

Report sděluje celkové množství futures kontraktů, které tyto skupiny drží. Kolik mají short pozic, kolik long pozic a poměr mezi nimi. To umožňuje analytikům určit, jestli je aktivum „čistě short“ tj. je otevřených více short kontraktů než long a „čistě long“ tzn. je otevřeno více long kontraktů než na stanu short.

Jak jej použít při obchodování

Je mnoho způsobů jak těchto čísel využít, ale v podstatě myšlenka je taková, že se porovnávají poměry long/short mezi Non Commercials a Non Reporting obchodníky.

Proč? Non Commercials jsou velké instituce, které „tvoří“ trh. Obchodují v tak velkých objemech, že jejich očekávání mají tendenci se samy vyplnit. Nebude překvapením, že čisté futures pozice držené Non Commercials obchodníky jsou většinou na správné straně v odhadu pohybu ceny.

Když tedy Non Commercials drží více long pozic než short pozic, tak lze očekávat, že cena půjde nahoru a trh bude trendovat tím samým směrem.

Malí Non Reporting obchodníci většinou odhadnou trend „špatně“.  Když Non Commercials odhadují pohyb nahoru, tak Non Reporting budou pravděpodobně čistě v short pozicích.

Jak začlenit COT report do obchodní strategie

COT report dává náhled na dlouhodobý trend každého aktiva, takže bude užitečný zejména pro dlouhodobé obchodníky. COT lze použít jako měřítko sentimentu trhu. Například když budete obchodovat USD/JPY a Non Commercial obchodníci budou mít velký poměr long pozic ku short pozicím (řekněme 2:1), tak by to mohlo naznačovat, že během několika týdnů nebo měsíců půjde tento pár nahoru. Pokud byste byli v short pozici, tak je čas na její přehodnocení a případné hledání příležitostí na stranu long.

Pokud budete používat COT report správně, tak vám pomůže vylepšit úspěšnost dlouhodobých strategií. Může být používán k vyhledávání obchodních signálů stejně jako k řízení rizik.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář