zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Co ovlivňuje ceny zlata

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Zlato přitahuje lidskou pozornost odjakživa. Fascinace tímto žlutým kovem není jen z důvodu krásy, ale i díky jeho limitované nabídce. Právě kvůli limitované nabídce se investoři uchylují ke zlatu jako bezpečné komoditě, zvláště v časech vysoké inflace. Nicméně cena zlata v historii nebyla zrovna stabilní. Na trhu je mnoho faktorů, které cenu zlata ovlivňují. Pojďme se na ně podívat.

Kurz dolaru

Americký dolar je nejobchodovanější měnou na světě. Díky jeho všeobecnému přijetí, drží mnoho institucí a vlád Americký dolar jako rezervní měnu. Když hodnota dolaru ale klesá, tak investoři mají tendenci zmenšovat podíl dolaru ve svém portfoliu a přesouvat prostředky do bezpečnějších aktiv, zejména do zlata. To žene ceny zlata nahoru.

Geopolitická situace

Když je válka, tak lidé automaticky vyhledávají zlato jako prostředek k ochraně svých prostředků. Příkladem může být válka v Iráku v roce 2003, kdy investoři přesunovali své investice z měnových trhů do zlata a jiných komodit.

Globální ekonomická situace

Část poptávky po zlatě je tvořena šperkařským průmyslem. To znamená, že tato poptávka po zlatě je úzce spojena se spotřebou luxusního zboží, která není odolná proti recesi. Na druhou stranu lze vidět zvýšenou poptávku po luxusním zboží v době ekonomického růstu a následně i po zlatě.

Úrokové sazby

Teoreticky když se zvýší úrokové sazby, tak lidé mají tendenci nechávat své peníze v bankách, což tlačí cenu zlata dolů. Když se úrokové sazby snižují, tak by ceny zlata měly růst.  To je ovšem jen teorie. V realitě to tak vždy nefunguje. Například v 80. letech Indonéská centrální banka zvýšila úrokové sazby v reakci na asijskou finanční krizi a cena zlata také rostla.

Nabídka a poptávka

Jak jsme zmiňovali v předchozích příkladech, cena zlata podléhá silám nabídky a poptávky. Například když země Evropské Unie v 90. letech oznámily, že sníží své zlaté rezervy, tak cena zlata spadla.

Pokud se neobjeví lepší nástroj pro uchovávání hodnoty, tak se lidé budou stále uchylovat ke zlatu v dobách nejistoty.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář