zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Co ovlivňuje cenu ropy

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Ropa je hlavním zdrojem energie pro mnoho odvětví a její cena ovlivňuje ceny dalších výrobků a služeb. Se snižujícími se zásobami ropy její ceny za posledních sto let rostly.

Protože nabídka ropy pochází z mnoha zdrojů, je trh s ropou mnohem komplexnější než si mnoho lidí uvědomuje. Cena ropy je tedy ovlivňována množstvím faktorů.

Nabídka a poptávka

Nejzákladnějším hybatelem ceny ropy je nabídka a poptávka. Pokud produkce ropy převyšuje poptávku, tak bude cena klesat a naopak. Ke zmírnění těchto fluktuací přispívá to, že přebytečná ropa je skladována ve formě strategických rezerv, které jsou používány, když dojde k výpadkům dodávky. Například v roce 2008 byl prudký pokles ceny ropy způsoben především poklesem poptávky.

Kartel OPEC

Organizace zemí vyvážejících ropu je ropný kartel založený v roce 1960 a skládá se z 12 zemí: Alžírska, Angoly, Ekvádoru, Iránu, Iráku, Kataru, Kuvajtu, Libye, Nigérie, Saúdské Arábie, Spojených Arabských Emirátů a Venezuely. Tento kartel byl založen za účelem zajištění plynulé dodávky na světové trhy a stálého příjmu pro jeho členy. OPEC kontroluje 40% světové produkční kapacity. Zvyšováním nebo snižováním produkce může ovlivňovat cenu ropy. V roce 2006 OPEC snížil produkční kvóty, což vedlo k růstu cen mezi lety 2007 a 2008. Pokles ceny v roce 2014 byl také významně ovlivněn skutečností, že OPEC v čele se Saúdskou Arábií překvapivě prohlásil, že nebude snižovat výrobu a nechá ceny klesat.

Politická nestabilita

Pokud se nějaká ze zemí produkujících ropu ocitne v situaci politické nestability, bude trh reagovat tlačením ceny vzhůru. V tomto případě je reakce dána obavou, že může dojít k výpadku produkce, než samotným omezením nabídky.

Snižující se zásoby

Ropa je neobnovitelný zdroj a těžební společnosti musejí hledat ropu i na těžko dostupných místech. Obtížnost hledání ropných zásob v hlubokých mořích bude způsobovat nárůst ceny ropy. Na druhou stranu můžeme vidět, že právě růst ceny může přispívat k rozvoji dalších metod těžby jako je frakování nebo těžení z ropných písků.

Legislativa

Enviromentální legislativa může mít efekt na omezování těžby. To má stejné následky jako omezení nabídky.

Trh s futures kontrakty

Na trhu s futures kontrakty dodavatelé a kupci uzavírají kontrakty na budoucí dodávky ropy. Futures na ropu jsou prodávány producenty, kteří si tak na určitou dobu zajišťují cenu, za kterou budou dodávat. To pomáhá k omezení výkyvů ceny a nebezpečí negativního vlivu na příjmy ropných společností. Kupci se na druhou stranu zajišťují proti náhlým nárustům cen.

Spekulace

Cena ropy je také ovlivněna množstvím investorů, kteří ropu kupují jen pro spekulaci. V roce 2008 vyletěla ceny ropy na neudržitelnou částku $140 za barel. Předpokládá se, že tak vysoko ji vyhnali právě spekulanti. Pak následoval strmý pád.

Nepříznivé počasí

Ropa se používá i na topení a chladné počasí může zapříčinit vyšší spotřebu. Na druhou stanu lidi rádi cestují, když je hezky, což způsobuje vyšší spotřebu paliv. Trh se sezónními výkyvy počítá, ale extrémní počasí po delší dobu může způsobit nárůst ceny.

Kurz dolaru

Ropa je obchodována v dolarech a jakákoliv změna jeho kurzu způsobí změnu ceny ropy. S oslabujícím dolarem poroste poptávka po ropě a posilujícím dolarem bude poptávka klesat.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář