zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Co ovlivňuje cenu bavlny

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Bavlna patří mezi komodity, které jsou nazývány jako „softs“. Jedná se o jemné, nadýchané vlákno, získávané z tobolek rostliny bavlníku. Historie pěstování sahá tisíce let zpět do Asie. Dodnes bavlna zůstává důležitou globální komoditou.

Produkce

Bavlník je víceletá rostlina produkující vlákna celulózy, která jsou podobná vlně. Nemusí se sadit každý rok, ale vyžaduje péči k dosahování dobré sklizně. Vyžaduje hodně slunce, úrodnou půdu, dostatek vláhy a pokud možno počasí bez mrazů. Jak se pěstování bavlny rozšiřovalo po celém světě, tak rostl význam umělého zavlažování.

V USA se začíná vysazováním rostlin v únoru a končí se sklizní na podzim. V tomto regionu hraje velkou úlohu mechanizovaná sklizeň, která udržuje náklady na nízké úrovni. Mnoho exportérů jako Uzbekistán pořád sklízejí bavlnu ručně.

Největšími producenty bavlny jsou Čína, Indie a USA. V těchto zemích se spotřebuje 50% celosvětové produkce bavlny. Největšími exportéry jsou USA a Afrika. Nejvíce exportu je směřováno do Číny.

Faktory ovlivňující cenu bavlny

Zásoby

Zvyšující se zásoby vedou ke snížení ceny, protože signalizují dostatek bavlny k uspokojení poptávky. Tento efekt může být ještě podpořen slábnoucí poptávkou nebo výhledem na její oslabování. Na druhou stranu snižující se zásoby mohou vést k obavám o nedostatek této komodity a následnému růstu cen.

Uveďme si reálný příklad. Na konci srpna 2014 zveřejnily Financial Times zprávu, že díky rekordním světovým zásobám klesají ceny bavlny. Do konce roku 2014 pak klesla cena bavlny o 30%.

Čínská produkce a spotřeba

Čína je jedničkou jak v produkci, tak i ve spotřebě bavlny. Pokud v Číně poklesne produkce kvůli nepříznivému počasí, tak lze předpokládat růst cen. To bude mít za následek dvě věci. Světové snížení zásob bavlny a zvýšení importu bavlny do Číny.

Čína je největším importérem bavlny od roku 2008 a nic nenasvědčuje tomu, že se tato situace změní. Pokud jsou odhady poptávky v Číně slabé, tak je pravděpodobné, že ceny půjdou dolů.

Export USA

USA hrají důležitou roli na trhu s bavlnou, protože jsou jejím největším exportérem. Pozitivní data exportu USA pošlou ceny bavlny vzhůru, zatímco negativní data budou mít za následek pokles ceny bavlny. Je možné si to plést s globálními zásobami, protože jsou do jisté míry propojeny. Nicméně jde o odlišný faktor. Exportní data indikují spíše globální poptávku než globální zásoby. Je možné, že v budoucnu již USA nebudou jedničkou v exportu bavlny. Pak stačí vyměnit USA za nového exportního lídra.

Počasí

Stejně jako u jiných zemědělských produktů hraje počasí na trhu s bavlnou velkou roli. Pro její pěstování jsou důležité deště. Když bude sucho v zemích hlavních producentů, tak budou ceny bavlny růst. Pokles cen v roce 2014 byl zčásti zapříčiněn bohatými dešti v Texasu. To vedlo analytiky k předpovězení nárůstu produkce USA o 10%.

Emerging markets

Historie ukazuje, že na trhu s bavlnou je třeba dávat pozor na rozvíjející se trhy. Čím více se budou rozvíjet, tím bude větší poptávka po bavlně. Typickým příkladem je Čína. V roce 2000 byla čistým exportérem bavlny. Do roku 2008 vyrostla v největšího importéra na světě. Tento neuvěřitelný obrat byl způsoben rychlým růstem čínské ekonomiky. Nárůst poptávky lze očekávat u zemí s rychlým ekonomickým růstem. Nemusejí se nutně stát největšími importéry, ale určitě zvýší globální poptávku po této surovině.

Závěr

Dlouhá historie pěstování bavlny z ní dělá jednu z nejzajímavějších a nejvytrvalejších komodit. Do budoucna budou dotace v USA, rostoucí poptávka v Číně a nedostatek vody hrát na trhu s bavlnou velkou roli. Cílem každého obchodníka by mělo být dostatečné porozumění těmto fundamentálním faktorům, aby mohli dělat inteligentní obchodní rozhodnutí.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář