zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Co má vliv na pohyby měnového páru USD/JPY

Pondělí 18. 7. 2016|Autor: admin

Japonská měna Yen je po americkém dolaru a euru třetí nejobchodovanější měnou na světě. Navzdory faktu, že je Japonsko závislé na importu ropy k uspokojení energetických potřeb, se tato země dokázala stát jednou z největších exportních ekonomik. Všichni jsme slyšeli o značkách jako Sony, Hitachi, Honda, Nissan nebo Toyota. Japonská ekonomika je úzce navázána na výrobní průmysl. Japonsko je exportní země a to znamená stálou poptávku po jeho měně, k placení za výrobky a služby japonským společnostem.

Korelace mezi Nikkei a USD/JPY

Již zmíněná unikátní vlastnost japonské ekonomiky také vysvětluje, proč mají Yen a akciový index Nikkei negativní korelaci. Když je slabý Yen, vzroste poptávka po japonském exportu, protože je na jiných trzích levnější. Následkem zvýšených prodejů a zisků začnou růst i akcie výrobních společností. Bank of Japan drží nízko úrokové míry, aby pomohla růstu průmyslu.

Měnový pár USD/JPY je druhý nejobchodovanější hlavní pár. Jeho kurz ovlivňují úrokové sazby nastavené bankami U.S Federal Reserve a Bank of Japan (BOJ). Dalšími faktory, které ovlivňují tento měnový pár, jsou:

  • Index spotřebních cen (CPI)
  • Míry zaměstnanosti
  • Fluktuace v cenách komodit
  • Hrubý domácí produkt
  • Výrobní index
  • Tržní sentiment

Přírodní katastrofy jako zemětřesení a tsunami

Díky japonské politice podpory průmyslu může BOJ čas od času intervenovat, aby udržela Yen nízko. Nízké úrokové míry přitahují investory, kteří si v Japonsku půjčují, aby investovali v jiných zemích s vyšší úrokovou sazbou. To může přispívat k posilování Yenu.

Výhodu měnového páru je jeho likvidita. Bez ohledu na ekonomické prostředí ho mnoho investorů vyhledává k diverzifikaci svého portfolia.

Japonský Yen je hodně obchodován jako carry trade komponenta. Nabízí nízkou úrokovou míru a je párován proti jiným měnám s vyššími úroky. Především novozélandskému a australskému dolaru nebo britské libře.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář