zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Co jsou komodity

Neděle 17. 7. 2016|Autor: admin

Opce na komodity jsou pro investory čím dál atraktivnější, což lze vidět na zvyšujícím se objemu prostředků. Obchodování binárních opcí může být dobrým způsobem jak začít komodity obchodovat, protože nabízejí relativně nižší míru rizika než ostatní nástroje.

Komodity jsou produkty, které jsou obchodovány na komoditní burze a jsou rozděleny do pěti kategorií:

  • Obilniny (Grains) – oves, pšenice, kukuřice, rýže a sójove boby..
  • Energie (Energy) – ropa, benzín, topný olej..
  • Kovy (Metals) – zlato, stříbro, měď..
  • Dobytek (Livestock) – celí vepři (lean hogs), živý dobytek na porážku..
  • Softs – Káva, stavební dřevo, cukr, pomerančová šťáva, kakao, bavlna..

Tyto komodity se často používají jako podkladové aktiva k obchodování binárních opcí. Ropa a kovy jsou volatilní a obchodují se po celý rok na rozdíl od zemědělských komodit, které jsou sezónní. Cenové pohyby lze zaznamenat téměř každou hodinu, což je na obchodování ideální. Je třeba poznamenat, že v určité hodiny nebo dny v měsíci jsou volatilnější než jindy. Podle průzkumu jejich volatilita dosahuje až 30%. Jinak řečeno, jejich cena se mění až o 30%, jak nahoru, tak směrem dolů.

Fundamenty komoditních opcí

Existuje mnoho strategií, které lze při obchodování komodit používat, ale nejdůležitějším aspektem, který by měl obchodník znát, jsou fundamenty.

Kovy

Zlato

Zlato je jedním z nejobchodovanějších kovů. Na rozdíl od jiných komodit má zlato své úrokové sazby a je často obchodováno dlouhodobě. Zlato a stříbro se nejvíce obchodují v období velké inflace.

Tento cenný kov je převážně používán ve šperkařském průmyslu. Největšími producenty jsou JAR s 16 %, USA s 12 %, Austrálie s 11 % a Čína se 7,5 %.

Cena zlata jde nahoru v dobách krize nebo paniky investorů, kteří se ke zlatu uchylují jako k bezpečnému instrumentu. Zlato historicky rostlo v dobách vysoké inflace.

Zlato má inverzní vztah k Americkému Dolaru. Když roste cena dolaru, tak cena zlata klesá a naopak.

Softs

Bavlna

Bavlna je kupována textilkami, které z ní vyrábí tkaniny a oblečení. Sezónně jsou ceny bavlny nejvyšší mezi březnem a červnem, zatímco cenové Lows lze pozorovat v období mezi zářím a listopadem.

Největším producentem bavlny je Čína, za ní jsou USA, Indie a Pakistán.

Je dobré sledovat produkci Číny a Indie. Kdyby z nějakého důvodu byla poničena sklizeň, nebo byla menší než normálně, tak vzrostou ceny v USA, protože půjde více jejich produkce na export. Většina produkce se v USA produkuje v oblasti od delty Mississippi směrem na jih. Proto je dobré sledovat tamní počasí. Extrémní sucha během léta nebo záplavy budou důvodem k růstu ceny.

Obilniny

Kukuřice

Kukuřice se používá k výrobě potravin, na krmení dobytka, na semena, k výrobě alkoholu a k industriálnímu využití. Nejvíce se obchoduje v letních měsících, kdy bývá i nejvíce volatilní. Měsíční reporty o sklizni způsobují velké pohyby na burzách. Jsou vydávány kolem 10. dne v měsíci.

Energie

Ropa

Ropa je surový materiál, který se rafinuje na výrobu benzínu, nafty, topných olejů, paliv do letadel a dalších petrochemických výrobků. Při rafinaci je potřeba kolem tří barelů ropy na vyprodukování dvou barelů benzínu a jednoho barelu topného oleje.

Mezi čtyři největší producenty patří Rusko, Saúdská Arábie, USA a Írán. V Africe je největším producentem Nigérie. Třetina ropy je transportována přes Hormuzský průliv kontrolovaný Íránem. Ceny benzínu a topných olejů mohou mít vliv na cenu ropy.

Největší poptávka po ropě bývá během letních a zimních měsíců. Když je teplé léto, tak turisté jezdí více autem a v zimě bývá zvýšená poptávka po topných olejích, což žene ceny ropy nahoru. Je dobré také sledovat kartel OPEC a jeho snížení či navýšení produkce.

Vhodný čas k obchodování ropy bývá, když US Department of Energy zveřejňuje týdenní zásoby. To bývá typicky ve středu v 16:30 středoevropského času.

Spojené Státy jsou rozděleny do pěti oblastí tzv: Petroleum Administration for Defense Districts – PADDs. Tyto regiony jsou používány ke statistickým účelům a jsou užitečné k porozumění poptávce a nabídce ropy v USA. Region PADD 2, známý také jako Cushing Oklahoma stojí za povšimnutí, protože jeho data mají velký vliv na trh. Na druhou stranu zásoby v PADD1, který reprezentuje severovýchodní region USA, je také důležitý, protože se zde naceňuje benzín a topné oleje. PADD 3 je oblast Golfského zálivu a je zde téměř polovina rafinérské kapacity USA.

Dobytek

USA exportují více vepřového než kterákoliv jiná země na světě. Doba od narození prasete po jeho poražení na jatkách je 6 měsíců. Ceny vepřového jsou sezónní a vrcholu dosahují v květnu a červnu. Prasata v USA jsou krmena kukuřicí, a proto je dobré sledovat i vývoj její ceny.

Cenu vepřového jde předpovídat i podle Hogs and Pigs reportu. Pokud bude méně narozených selat než v předchozím čtvrtletí, tak lze předpokládat zvýšení ceny za 6 měsíců, kdy se dostanou na trh.

Průvodce pro začátečníky:
Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář