zavřít menu
Registrovat
Průvodce pro začátečníky

Checklist pro obchodování

Úterý 19. 7. 2016|Autor: admin

Každý seriózní obchodník by měl mít plán, jak bude k trhům přistupovat. Nazývá se obchodní plán a měl by zahrnovat strategie, které budete používat, money management, velikost pozic a pravidla obchodování. Žádné dva dny nejsou stejné, a zatímco se snažíme co nejlépe na obchodování připravit, tak v trhu mohou být drobné odchylky, které budou naši strategii ovlivňovat.

Většinou není dobré slepě následovat strategii a snažit se ji aplikovat na jakékoliv obchodní podmínky. Pokud například obchodujete trendově, tak v první řadě chcete identifikovat trendující trh. Ukážeme si, jak by mohl vypadat takový Checklist pro krátkodobé trendové obchodování:

Body v checklistu fungují společně k potvrzení obchodních příležitostí:

Jaký je dlouhodobý a krátkodobý trend

Dlouhodobý trend může být jeden den. Krátkodobý může být od 30 minut do jedné hodiny. Ideální je obchodovat, když jdou oba trendy stejným směrem. Zde je dobré si položit otázku jaké je celkové očekávání a jaké je okamžité očekávání. Můžeme obchodovat na základě okamžitého očekávání, ale když jde proti dlouhodobému očekávání, tak je třeba být připraven vystoupit z obchodu při známkách jakýchkoliv potíží. Pokud obchodujete na základě celkového očekávání, tak je dobré dát obchodu nějaký prostor.

Vykazuje trh nějaký vzor?

Co vypadá jako trend, může ve skutečnosti být jen kousek větší korekce nebo range.  Spojování highs a lows v grafech pomocí čar vám může pomoci v jejich identifikaci.

Jsou v grafu místa silného supportu nebo resistence?

Tyto místo jsou náchylná na otočení trendu nebo minimálně na jeho zpomalení. Při vstupech do obchodů si dávejte na tyto místa pozor.

Na jakou stranu dělal trh výrazné nebo slabé pohyby?

Pokud trh udělal rychlé pohyby vzhůru a jen pomalé pohyby dolů, tak je pravděpodobně lepší brát obchody jen na dlouhou stranu, dokud se situace nezmění.

Jak je trh volatilní?

V pomalých dnech budete mít pravděpodobně menší šanci na profity, než když se trh hýbe. Záleží to na však vašich cílech a strategii.

Fungovala doposud vaše strategie?

Pokud se už objevilo několik signálů, než jste začali obchodovat, byly by profitabilní? Když trh nevypadá, že by fungoval na parametrech vaší strategie, tak je třeba vyčkat než tomu tak bude. To může znamenat, že přijdete o obchod nebo dva, ale je to lepší než násilně aplikovat svoji strategii na trh, kde dočasně nefunguje.

Má trh tendence se opakovat?

Tento bod vyžaduje více pozornosti, protože si během obchodování musíte uvědomit, jestli se cenové pohyby opakují. Například když se cena pohne nahoru, pak se na chvíli zastaví, udělá tři pokusy k pohybu nahoru, než se nakonec tím směrem vydá. Příště když se cena vydá vzhůru se děje to samé. Nalezení takových vzorů chování vám může dát více jistoty při obchodování, ale nečekejte, že se budou opakovat donekonečna. Ta samá situace se může zopakovat třeba třikrát, čtyřikrát než zmizí. Využijte této situace, když můžete, ale příliš na ni nespoléhejte.

Závěr

Při obchodování mějte checklist po ruce a jednotlivé obchodní příležitosti hodnoťte podle něj. Na základě svých strategií si vytvořte vlastní checklist, který vám pomůže při rozhodování, jestli do obchodu jít nebo ne.

Ukaž všechny kroky

Komentáře (0)

Napsat komentář